دستگاه فنس بافی اتوماتیک

دستگاه فنس بافی اتوماتیک به عنوان کامل ترین و پیشرفته ترین نمونه دستگاه در بین مجموعه دستگاه های تولید فنس است که در زمان کمتری می تواند بیشترین متراژ توری حصاری یا فنس را تولید کند.

امروزه در کارهای صنعتی برای صرفه جویی در وقت و بالا بردن میزان تولید، می توان از تکنولوژی روز به بهترین شکل ممکن بهره گرفت.
استفاده از تجهیزات مدرن و پیشرفته  و خودکار در هر صنعتی می تواند کارایی شرکت ها و کارخانه های تولیدی را بیشتر کند و  باعث افزایش راندمان آن شود.

در اکثر شرکت های تولیدی برای بالا بردن کیفی و کمی تولیدات، از ماشین آلات تمام اتوماتیک و خودکار استفاده می شود تا بتوانند در مدت زمان کمتری حجم بالاتری از محصولات خود را تولید و به بازار عرضه کنند.
در بین صنایع ماشین سازی مدرن، ساخت دستگاه های فنس بافی تمام هوشمند از جایگاه خوبی برخوردار است. از این رو شرکت های سازنده ماشین آلات اتوماتیک فنس بافی در تلاش هستند با بهینه کردن دستگاه های خود بتوانند خدمات بهتری را به سفارش دهندگان دستگاه فنس بافی اتوماتیک ارائه دهند و رضایت آنها را برای تولید فنس با کیفیت و مقاوم جلب کنند.

ساخت دستگاه فنس بافی اتوماتیک

همانطور که از کلمه اتوماتیک پیداست همه مراحل تولید فنس بصورت خودکار انجام می شود. البته آماده سازی و راه اندازی اولیه دستگاه باید توسط یک نفر اپراتور آموزش دیده انجام گیرد که پس از شروع بافت فنس، اپراتورِ دستگاه فقط عملیات نظارت بر تولید فنس را عهده دار است.
شایان ذکر است نوع طراحی و ساخت کلیه دستگاه های مجموعه ماشین سازی ملکی به گونه ای است که هر شخصی می تواند در کوتاه ترین زمان و بدون هرگونه تخصص و مهارت قبلی آن را یاد بگیرد و بلا فاصله فعالیت خود را شروع کند.
ما در تلاش هستیم با استفاده از اخرین علم روز کارکرد دستگاه های خودکار را ساده تر کنیم، تا آنجایی که هر شخصی بدون آموزش اولیه و تنها با مطالعه دفترچه راهنمای دستگاه بتواند با آن کار کند.

قسمت های تشکیل دهنده دستگاه فنس بافی تمام اتوماتیک

دستگاه تمام اتوماتیک از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

دستگاه فنس بافی اتوماتیک دارای سه بخش اصلی مکانیکی، الکترونیکی و پنوماتیکی است. هر یک از این بخش ها بصورت هماهنگ با بخش های دیگر کارهایی را انجام می دهند که کار هریک از آنها بصورت موازی از کار قسمت های دیگر دستگاه تاثیر می گیرد.
در ادامه به توضیح نوع کارکرد هر یک از قسمت ها و تاثیرشان بر قسمت های دیگر اشاره می کنیم:

بخش مکانیکی دستگاه فنس بافی اتوماتیک

بخش مکانیکی ماشین خودکار فنس بافی به چند قسمت تقسیم می شود:
صفحه میز اصلی یا میز قالب بند دستگاه فنس بافی تمام خودکار:

همانگونه که از نام صفحه میز اصلی یا میز قالب بند برداشت می شود اصلی ترین قطعات دستگاه در این قسمت قرار گرفته اند. از آنجایی که قطعات نصب شده دارای وزن های مختلفی هستند و توزیع بار روی کل سطح صفحه به صورت یکنواخت نیست و فشار سنگینی به صفحه میز تحمیل می شود.
به همین دلیل ضخامت و استحکام این صفحه باید به گونه ای باشد که از بوجود آمدن هر گونه لرزش جلوگیری کند، تا از صحت و کیفیت بافت مفتول کاسته نشود.

یکی از قطعات قرار گرفته شده کنار میز قالب بند سیستم هرزگرد و در وسط صفحه، قالب اصلی دستگاه است که مفتول توسط آن بافته می شود. در کنار قالب، گیره قالب نصب شده که برای بستن قالب استفاده می شود.
در بخشی از صفحه میز، ابزار هدایت مایع روان کاری جای دارد که برای عبور راحت سیم در موقع بافته شدن توسط قالب، مایعی با خاصیت روان کننده بر روی قالب و مفتول ورودی می ریزد.
در قسمت کناری صفحه میز اصلی موتور محرک دستگاه یعنی موتور گیربکس که مهمترین عملیات را در کل سیستم تولید فنس انجام می دهد نصب شده است.

کار موتور گیربکس تولید و انتقال نیروی حرکتی است که با اتصال به جریان مستقیم برق تک فاز یا سه فاز تغذیه می شود و کار چرخاندن قالب برای کشیدن و بافت مفتول و همچنین تامین نیروی مکانیکی و حرکتی کلیه قسمت های دستگاه را انجام می دهد.

سیستم دکل دستگاه فنس بافی تمام اتوماتیک

مفتول در نظر گرفته شده برای تولید فنس که به صورت رول در کنار دستگاه تعبیه شده است، توسط دکل دستگاه به سمت هرزگردها هدایت می شود.

هرز گردها در دستگاه فنس بافی تمام اتوماتیک

هرزگردها تشکیل شده از بلبرینگ هایی با کیفیت و روان هستند که کار یک دست کردن سیم مفتول، برای اعمال تنظیمات اولیه، برای ورود به قالب دستگاه را بر عهده دارند. سیم مفتول برای ورود به قالب دستگاه فنس بافی اتوماتیک بصورت مداوم در معرض اصطکاک با هرزگردها قرار دارد و از این رو مستعد خوردگی خواهد بود.
برای جلوگیری از خوردگی، هرزگردها از جنس فولادهای آلیاژی با کیفیت بالا در نظر گرفته می شود که از عمر بالایی برخوردار هستند.

قالب و تیغه دستگاه فنس بافی اتوماتیک

قالب دستگاه فنس بافی قطعه ای است شیاردار که تیغه هم در دل آن جای گرفته است. مفتول هدایت شده به سمت هرز گردها باید وارد قالب دستگاه  فنس بافی تمام اتوماتیک شده تا با تغییر حالت آن بتواند به فنس تبدیل شود. در واقع قالب یکی از مهمترین بخش های دستگاه فنس بافی به شمار می رود که دارای ورودی دو نخ است و از جنس آلیاژهای مخصوص می باشد.

سیستم روانکاری دستگاه فنس بافی تمام اتوماتیک

سیستم روانکاری قالب برای راحت و روان کار کردن قالب تعبیه شده است، و از آنجایی که سیم مفتول با ضخامت های مختلف با قالب دستگاه بصورت دائم اصطکاک دارند و داغ می شوند، برای خنک کردن قالب نیز کاربرد دارد.

سیستم خنک کاری و روانکاری دارای یک پمپ روغن است که عملیات پمپاژ روغن را عهده دار است. روغن پس از روان و خنک کردن قالب و تیغه دوباره به داخل مغزن دستگاه بر می گردد و عمل چرخش روغن تا زمانی که قالب در حال کار است ادامه دارد.

نوع روغن استفاده شده در سیستم روانکاری و خنک کاری دستگاه فنس بافی روغن حل شونده و آب صابون Z1 (ضد یک) است که در صنایع فلزکاری و صنایع فولاد و آلومینیوم هم کاربرد دارد.

ریل میز دستگاه فنس بافی تمام اتوماتیک

تنظیمات مورد نظر برای نوع بافت سیم مفتول در قسمت ریل میز انجام می گیرد. برای دستگاه های با ورودی تک نخ، تار و پود فنس را مشخص می کند و پس از بافت یک ردیف فنس، کار آماده سازی برای بافت ردیف جدید توسط ریل میز صورت می گیرد.

قیچی دستگاه فنس بافی تمام اتوماتیک

پس از خروج سیم مفتول از قالب و تمام شدن کار بافت توسط دستگاه باید سیم بافته شده توسط قیچی تعبیه شده در دستگاه چیده شود تا بافت ردیف بعدی مفتول بتواند آغاز شود. بخشی از تفاوت بین  فنس بافی دستی و فنس بافی اتوماتیک مربوط به بخش قیچی است.

میز بافنده دستگاه فنس بافی تمام اتوماتیک

بخش دوم از قسمت مکانیکی ماشین فنس بافی خودکار، میز بافنده است که از این سه بخش تشکیل شده است:

1-کانال بافت:

کار اصلی کانال بافت دستگاه فنس بافی اتوماتیک مهار کردن فنس برای بافت بهتر با کیفیت بالاتر و هدایت صحیح ورودی مفتول برای بافت جدید است که باعث جلوگیری از تداخل بافت می شود همین کار سرعت بافت را به حداکثر می رساند.
سیستم کانال بافت فقط در دستگاههای تمام اتومات برای بافت آسان با سرعت بالا نصب می شود

2-شانه های دستگاه:

شانه های دستگاه کار نگه داشتن فنس را بصورت خودکار برای بافت جدید انجام می دهد و دیگر نیازی به نگهداشتن فنس توسط اپراتور نیست.

دو سر پیچ(دو سر شکلات) دستگاه فنس بافی تمام اتوماتیک:

دو سر پیچ کردن ابتدا و انتهای فنس بافته شده بسیار حائز اهمیت است؛ به این دلیل که بعد از بافت فنس و رول کردن آن و در زمان نصب فنس، طاقه باید از استحکام کافی برخوردار باشد و فنس ها از طرفین باز نشوند.
کار دو سر پیچ کردن فنس دقیقا شبیه پیچاندن دو طرف کاغذ شکلات به دور شکلات است و از این رو از کلمه دو سر شکلات نیز در این قسمت استفاده می شود.

قسمت ابزار دو سر شکلات دستگاه فنس بافی تمام خودکار دارای دو نمونه است؛ یکی “دوسر پیچ تمام مکانیک” و دیگری “دوسر پیچ مکانیک همراه با پنوماتیک” است و می توان تعداد پیچ های هر دو طرف را هم به صورت تمام پیچ و هم بصورت خارداری، توسط بخش اِچ-اِم-آی (hmi) دستگاه تمام اتوماتیک فنس بافی برنامه دهی و تنظیم کرد.

توری جمع کن دستگاه فنس بافی اتوماتیک:

توری جمع کن، فنس بافته شده را بصورت رول یا طاقه به صورت اتوماتیک جمع می کند.  توری جمع کن، تشکیل شده از وزنه ای است که به بیرون کشیدن فنس بافته شده کمک می کند و فنس را روی دستگاه محکم نگه می دارد.

پس از بیرون آوردن فنس توسط وزنه، که بوسیله چرخ دنده های تعبیه شده در این قسمت انجام می گیرد، فنس به انتهای دستگاه که سیستم رولینگ قرار دارد، هدایت می شود و با چند بار انجام دادن بافت از ابتدای ورود سیم مفتول تا قسمت رولینگ، شاهد تولید یک طاقه فنس کامل با بافت سالم و مستحکم هستیم.

بخش الکترونیکی دستگاه فنس بافی تمام اتوماتیک

بخش الکترونیکی دستگاه فنس بافی تمام اتوماتیک بخش بسیار مهم و پیچیده ای است که در این بخش به اختصار توضیح داده می شود.

تابلو برق، کنداکتور، پی ال سی، کنترل فازها و بارها، صفحه ماتیتور اچ ام آی

بخش پنوماتیکی دستگاه فنس بافی تمام اتوماتیک

بخش پنوماتیکی دستگاه فنس بافی بوسیله یک کمپرسور باد نیروی خود را تامین می کند

فیلم دستگاه فنس بافی تمام اتوماتیک فول آپشن

جدول مشخصات فنی دستگاه فنس بافی اتوماتیک:

ورددی مفتولقابلیت تعویض قالبسنسور امنیتیقیچی دو سر پیچاینورترکنترل سرعت بافتتوری جمع کنسیستم برقارتفاع بافتبرق مصرفیآموزش و راه اندازیقابلیت ارتقاء
2 نخداردورودی مفتول و بافتخودکارخودکارداردقابل تنظیمخودکارPLC3 مترتک و سه فازرایگانفول اتوماتیک است و نیاز ندارد

*ورودی مفتول: دو نخ
*قالب: یک تکه(برای تنظیمات سریع و کاهش اصطکاک)
*تعوض قالب: دارد
*بافت: خودکار(مجهز به سیستم امنیت بافت و خطایاب)
*ضخامت بافت: از مفتول 1/5 تا 4 میلیمتر
*اندازه چشمه های فنس: از 4 تا 8 سانتیمتر
*ارتفاع بافت: از حداقل اندازه تا 3 متر
*ظرفیت تولید: 1000 متر در شیفت کاری
*قیچی: هوشمند(تمام خودکار)
*دوسر پیچ: مکانیک و پنوماتیک (تک پیچ و تمام پیچ) با قابلیت برنامه دهی
*پرس دوسر پیچ: هوشمند
*دکل پروانه ای: برای جابجایی راحت و حمل و نقل آسان
*توری جمع کن: اتوماتیک تمام هوشمند
***********************************
مشخصات الکترونیکی دستگاه:
*سیستم برق: PLC
*صفحه فرمان: HMI (نمایشگر لمسی)
*کنترل سرعت: اینورتر
*سنسور امنیتی ورودی مفتول و بافت
*برق مصرفی: تک فاز خانگی و سه فاز صنعتی
*سیستم کنترل از راه دور
*سیستم اعلان خطر
*مقدار برق مصرفی: 9 آمپر
*بروزرسانی سیستم بصورت آنلاین
***********************************
خدمات پس از فروش:
*حمل و نقل، بارگیری و ارسال دستگاه بصورت رایگان
*آموزش و راه اندازی رایگان در محل خریدار
*یک سال گارانتی
*10 سال خدمات پس از فروش
***********************************
ابعاد و وزن دستگاه:
*طول: 2 متر
*عرض: 4 متر و 30 سانتیمتر
*ارتفاع دستگاه: 1 متر و 50 سانتیمتر
*ارتفاع دکل: 2 متر و 50 سانتیمتر
*وزن: 1300 کیلو